Superbelfrzy

Społeczność eduzmieniaczy

AVATAROWE szaleństwo!

14 Komentarzy


Rosel Eckstein / pixelio.de

Jeszcze do niedawna słowo awatar kojarzyło mi się głównie z filmem Jamesa Camerona „Avatar”, który swoją fabułą i efektami wbił mnie po prostu w fotel.  Zapragnęłam mieć takiego awatara, w którego ciele mogłabym robić to co niemożliwe teraz, czyli latać, przemieszczać się z prędkością światła oraz spojrzeć na świat z zupełnie innej, nieznanej mi dotąd perspektywy.

Szybko jednak okazało się, że jest to możliwe także w warunkach szkolnych, być może w nieco innym wymiarze, ale sens mniej więcej ten sam – jako nierealistyczna postać jesteśmy czasem w stanie więcej przekazać niż w sytuacji autentycznej.

Awatary służą do zidentyfikowania się z jakimiś osobami. One ma własne przeżycia, emocje, własne uczucia. Dzięki nim uczniowie mogą wcielać się w różne postacie: mogą być duchem, wiedźmą, mogą być zwierzęciem, czarodziejem, księżniczką, czy też rycerzem. Ćwiczą swoją wyobraźnię, stają się kreatywni, a ukryci za wymyślonymi postaciami są odważniejsi w wyrażaniu swoich opinii na różne tematy.

Komunikacja za pomocą awatara, może być dla wielu uczniów dużo prostsza niż w rzeczywistej sytuacji na lekcji. Jest to świetny sposób, aby poznać uczniów, jednocześnie wprowadzając nowy, dynamiczny element do naszych zajęć.  W końcu komunikacja to podstawa każdej lekcji.

Wszystko to jest możliwe do zrealizowania od zaraz – wystarczy skorzystać z zasobów sieci, wejść na stronę www.voki.com – zarejestrować się i „awatarować” siebie oraz swoich uczniów. Zabawa jest naprawdę przednia!

Frajdę mają obie strony – a o to przecież chodzi, że jest FUN, jest nauka 😉

Z awatarami i stronką VOKI zaczęłam pracować dokładnie rok temu, kiedy stwierdziłam, że lekcje niemieckiego wydają mi się takie jakieś nudne,  a zadania domowe ciągle takie sam. Zaproponowałam uczniom taką formę i przyjęła się od razu. Przygotowałam screencasty, w których pokazałam jak się rejestrować i logować na stronkę. W międzyczasie wpadłam na genialny sposób utworzenia grupy o tej samej nazwie, z tym samym hasłem dostępu dla wszystkich, która stała się naszym szkolnym archiwum avatarów. Oczywiście strach przed nowym, który mamy wrodzony, mnie także nie ominął –   miałam obawy, czy ta metoda się sprawdzi, czy mój pomysł wypali – wypalił, atak avatarów nastąpił bardzo szybko i nasza grupa szybko zaczęła się zapełniać fantastycznymi, kolorowymi postaciami, które w bardziej lub mniej oczywisty sposób reprezentowały moich uczniów – każdego indywidualnie. To niesamowite, jak dzięki takiemu prostemu zadaniu, na nowo poznajemy osoby, z którymi przebywamy na co dzień.

Avatary mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w procesie nauczania. Uczniowie stają się bardziej kreatywni, ciekawi nowych informacji oraz zmotywowani do wykorzystywania innych form uczenia się.  Ćwiczenia na rozumienie ze słuchu w takiej formie sprawiają też więcej frajdy.

Na moich lekcjach języka niemieckiego zaczęliśmy od przedstawiania siebie – nie omija to chyba nikogo, kto zaczyna uczyć się języka obcego, ale po co robić to w tradycyjny sposób, napisać jako zadanie domowe w zeszycie albo przed klasą wyklepać formułkę skoro można bardziej kreatywnie,  potem zgadywanki: czyli przedstaw swojego koleżankę lub kolegę z klasy nie podając jego imienia. Tego typu ćwiczenie można wykorzystać na każdej lekcji, dzięki temu można lepiej poznać własnych uczniów i ich poglądy na różne tematy.

Mogą pojawić się na początku lekcji, jako rozgrzewka, w środku jako element rozrywkowy, krótki test na rozumienie ze słuchu, na koniec lekcji jako zagadka, jako zadanie domowe obowiązkowe lub tylko dla chętnych.

Twórzmy zatem awatary i pozwólmy im mówić!

Jakie są Wasze praktyczne pomysły na wykorzystanie tego narzędzia na Waszych lekcjach?

Ja zacznę na dobry początek:

– Zgadnij, kim jestem

– Opis zwierzątka domowego

– Wciel się w bohatera lektury i opowiedz jak się czułeś w danej sytuacji?

– Ćwiczenie na rozumienie ze słuchu: nauczyciel tworzy awatara, umieszcza go na blogu/ stronie, a uczniowie odpowiadają na pytania lub na lekcji jako przerywnik należy wyłapać odpowiednie informacje – kto pierwszy ten lepszy

– Zgadnij, co się w tekście nie zgadza

– Dlaczego lubisz mieszkać na wsi?

– Jesteś czarodziejem, co byś zmienił w szkole?

– Argumenty pro/ contra

– Opis sytuacji

-????????????

Czekam na Wasze propozycje 😉

14 thoughts on “AVATAROWE szaleństwo!

 1. Młodsze dzieci nie muszą się logować. Można pracować bez logowania się, a stworzone awatary zamieszczać na blogu lub stronie klasy jako widget wklejając Embed code.
  Super zabawa.Jola

  • Dzięki Jola, napisz może w jakim wieku są Twoje dzieci, na jakie tematy tworzycie avatary! To jest bardzo interesujące! No i Ty jesteś świetnym przykładem na to, jak z dzieciakami powinno pracować się w pracowaniach komputerowych łącząc nowe z tradycyjnym, naukę z zabawą!! SUPER!

 2. Myślę, że można wykorzystać awatary Voki jako lektora – kiedyś uczeń, przygotowując prezentację, chciał dodać do niej takiego „opowiadacza”. To chyba prosty i skuteczny sposób!

 3. Świetny pomysł i przy okazji czaderski efekt, bo te avatary voki mogą być naprawdę odjechane;)

 4. Z 1 gimnazjum się bawiliśmy, że każdy dzieciak miał stworzyć Voki, które opowiadało o innym uczniu z klasy w pierwszej osobie. Np. „jestem fanem piłki nożnej, mój ulubiony przedmiot, to geografia. Zawsze się spóźniam na WF” – a reszta klasy miała zgadnąć, o którego ucznia chodzi. Brzuch mnie bolał ze śmiechu! Tu można zobaczyć: http://bilingual20102013.blogspot.com/

 5. Moi drugoklasiści mieli zapisać proste zdania po angielsku. Zabawa trwała całą lekcję. Powstało sporo awatarów, które wykorzystałam w projekcie eTwinning. Na stronie klasy jest też kilka.
  http://myclass2c.jimdo.com/wrzesień/

 6. Pingback: Awatary | TIK na polskim

 7. Fajnym rozwiązaniem jest też tworzenie mówiących fotografii np z pomocą serwisu http://www.fotobabble.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s